event burgee venue burgee

Two Rivers Junior Regatta Series 2016 - ESC Event

Exe Sailing Club

Fast Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 1, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo Helm Crew Club PY ESC-1 ESC-2 ESC-3 Total Nett
1st Fast LASER 144604 Eddie Ford   Exe SC 1095 1.0 1.0   2.0 2.0

Slow Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 16, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo Helm Crew Club PY ESC-1 ESC-2 ESC-3 Total Nett
1st Slow RS FEVA XL 2026 Emily Proctor Nathan Gribben Paignton SC 1235 1.0 1.0   2.0 2.0
2nd Slow OPTIMIST 6418 Anne Utting   Starcross YC 1665 6.0 2.0   8.0 8.0
3rd Slow RS FEVA XL 516 Sandy Bailey Jack Francis Exe SC 1235 2.0 6.0   8.0 8.0
4th Slow RS TERA SPORT 2671 William James   Teign Corinthian YC 1457 7.0 3.0   10.0 10.0
5th Slow RS FEVA XL 6201 Ffion Morgan Annabelle Moger-Taylor Exe SC 1235 3.0 7.0   10.0 10.0
6th Slow TOPPER 47857 Zak Mitchell   Paignton SC 1341 8.0 5.0   13.0 13.0
7th Slow TOPPER 4.2 47653 Miles Ripley   Paignton SC 1377 5.0 9.0   14.0 14.0
8th Slow RS Q'Ba Q6 George Moger-Taylor   Exe SC 1260 11.0 4.0   15.0 15.0
9th Slow RS FEVA XL 6202 Jackson Leach Tom Massey Exe SC 1235 4.0 11.0   15.0 15.0
10th Slow RS Q'Ba Q5 Jenny Edwards   Exe SC 1260 9.0 10.0   19.0 19.0
11th Slow RS FEVA XL 5675 Scott Acheson Mathew Oliver Exe SC 1235 13.0 8.0   21.0 21.0
12th Slow RS Q'Ba Q4 James Harris   Exe SC 1260 10.0 12.0   22.0 22.0
13th Slow OPTIMIST 4532 Rupert Hill   Starcross YC 1665 12.0 13.0   25.0 25.0
14th Slow OPTIMIST 4554 Alice Utting   Starcross YC 1665 15.0 14.0   29.0 29.0
15th Slow TOPPER 45592 Luca Mitchell   Paignton SC 1341 14.0 16.0   30.0 30.0
16th Slow RS FEVA XL 1 Louis Hockings-Coofe Zacch Liners Exe SC 1235 17.0 DNF 15.0   32.0 32.0

ESC-1 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo Helm Crew Club PY Elapsed Corrected Points
1 Fast LASER 144604 Eddie Ford   Exe SC 1095 21.39 0.19.46 1.0

ESC-2 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo Helm Crew Club PY Elapsed Corrected Points
1 Fast LASER 144604 Eddie Ford   Exe SC 1095 27.55 0.25.30 1.0

ESC-1 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo Helm Crew Club PY Elapsed Corrected Points
1 Slow RS FEVA XL 2026 Emily Proctor Nathan Gribben Paignton SC 1235 16.37 0.13.27 1.0
2 Slow RS FEVA XL 516 Sandy Bailey Jack Francis Exe SC 1235 17.04 0.13.49 2.0
3 Slow RS FEVA XL 6201 Ffion Morgan Annabelle Moger-Taylor Exe SC 1235 18.58 0.15.21 3.0
4 Slow RS FEVA XL 6202 Jackson Leach Tom Massey Exe SC 1235 19.06 0.15.28 4.0
5 Slow TOPPER 4.2 47653 Miles Ripley   Paignton SC 1377 21.42 0.15.46 5.0
6 Slow OPTIMIST 6418 Anne Utting   Starcross YC 1665 26.30 0.15.55 6.0
7 Slow RS TERA SPORT 2671 William James   Teign Corinthian YC 1457 23.50 0.16.21 7.0
8 Slow TOPPER 47857 Zak Mitchell   Paignton SC 1341 23.05 0.17.13 8.0
9 Slow RS Q'Ba Q5 Jenny Edwards   Exe SC 1260 22.45 0.18.03 9.0
10 Slow RS Q'Ba Q4 James Harris   Exe SC 1260 23.21 0.18.32 10.0
11 Slow RS Q'Ba Q6 George Moger-Taylor   Exe SC 1260 23.25 0.18.35 11.0
12 Slow OPTIMIST 4532 Rupert Hill   Starcross YC 1665 31.04 0.18.40 12.0
13 Slow RS FEVA XL 5675 Scott Acheson Mathew Oliver Exe SC 1235 24.00 0.19.26 13.0
14 Slow TOPPER 45592 Luca Mitchell   Paignton SC 1341 27.02 0.20.10 14.0
15 Slow OPTIMIST 4554 Alice Utting   Starcross YC 1665 37.15 0.22.22 15.0
16 Slow RS FEVA XL 1 Louis Hockings-Coofe Zacch Liners Exe SC 1235 DNF   17.0

ESC-2 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo Helm Crew Club PY Elapsed Corrected Points
1 Slow RS FEVA XL 2026 Emily Proctor Nathan Gribben Paignton SC 1235 17.28 0.14.09 1.0
2 Slow OPTIMIST 6418 Anne Utting   Starcross YC 1665 26.11 0.15.44 2.0
3 Slow RS TERA SPORT 2671 William James   Teign Corinthian YC 1457 23.43 0.16.17 3.0
4 Slow RS Q'Ba Q6 George Moger-Taylor   Exe SC 1260 21.23 0.16.58 4.0
5 Slow TOPPER 47857 Zak Mitchell   Paignton SC 1341 22.55 0.17.05 5.0
6 Slow RS FEVA XL 516 Sandy Bailey Jack Francis Exe SC 1235 21.09 0.17.08 6.0
7 Slow RS FEVA XL 6201 Ffion Morgan Annabelle Moger-Taylor Exe SC 1235 21.13 0.17.11 7.0
8 Slow RS FEVA XL 5675 Scott Acheson Mathew Oliver Exe SC 1235 22.28 0.18.11 8.0
9 Slow TOPPER 4.2 47653 Miles Ripley   Paignton SC 1377 25.27 0.18.29 9.0
10 Slow RS Q'Ba Q5 Jenny Edwards   Exe SC 1260 23.25 0.18.35 10.0
11 Slow RS FEVA XL 6202 Jackson Leach Tom Massey Exe SC 1235 23.48 0.19.16 11.0
12 Slow RS Q'Ba Q4 James Harris   Exe SC 1260 25.33 0.20.17 12.0
13 Slow OPTIMIST 4532 Rupert Hill   Starcross YC 1665 34.16 0.20.35 13.0
14 Slow OPTIMIST 4554 Alice Utting   Starcross YC 1665 36.09 0.21.43 14.0
15 Slow RS FEVA XL 1 Louis Hockings-Coofe Zacch Liners Exe SC 1235 28.40 0.23.13 15.0
16 Slow TOPPER 45592 Luca Mitchell   Paignton SC 1341 33.35 0.25.03 16.0



Sailwave Scoring Software 2.19.15
www.sailwave.com